Výroba keramiky
Modranská majolika je jedným z najvýznamnejších keramických produktov bratislavského regiónu. Typické modranské vzory zdobia taniere, hrnčeky a vázy a sú obľúbené nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Okrem majoliky je pre región významná aj
holíčska fajansa, ktorá má takisto bohatú históriu. Fajansa, keramický výrobok s jemnou pórovitou štruktúrou a glazúrou, sa začala vyrábať v meste Holíč už v polovici 18. storočia za vlády Márie Terézie. Jej manžel, František Štefan Lotrinský, založil v Holíči manufaktúru na výrobu fajansy, ktorá sa rýchlo stala známou po celej monarchii. Holíčska fajansa sa vyznačovala svojou vysokou kvalitou a detailnou výzdobou, ktorá zahŕňala motívy prírody, figurálne scény a geometrické vzory.
Oslavy konca zimy a prichádzajúcej jari
Fašiangy sú obdobím radosti a osláv pred začiatkom pôstu a v bratislavskom regióne sa spájajú s tradičnými fašiangovými sprievodmi a zábavami. V Bratislave aj v okolitých obciach sa konajú maškarné pochody, kde sa ľudia obliekajú do rôznych kostýmov a masiek. Tento zvyk má korene v starých pohanských rituáloch a dodnes prináša ľuďom zábavu a komunitné stretnutia. Sprievody sú sprevádzané spevom, hudbou a ochutnávkou tradičných jedál ako sú napríklad šišky.
Vianočné trhy
Vianočné trhy v Bratislave patria medzi najkrajšie a najtradičnejšie na Slovensku. Každý rok sa hlavné námestie mení na rozprávkovú zimnú dedinu, kde môžete ochutnať vianočné špeciality, ako sú medovníky, varené víno či kapustnica a zakúpiť si ručne vyrábané darčeky a ozdoby. Okrem hlavného mesta sa podobné trhy organizujú aj v menších mestách regiónu, ako napríklad v Pezinku, Modre, Svätom Jure alebo Stupave. Tieto trhy prinášajú neopakovateľnú atmosféru, kde sa mieša vôňa ihličia, škorice a sviatočného pečiva.
Nové tradície
S narastajúcim záujmom o ochranu prírody a udržateľnosť vznikajú aj v bratislavskom regióne nové tradície, ktoré sú zamerané na ekologické hodnoty. Organizujú sa rôzne trhy s ponukou produktov lokálnych farmárov a remeselníkov, ktorí kladú dôraz na ekologické pestovanie a spracovanie. Dôraz sa kladie aj na gastro podujatia s ekologicky rozložiteľným riadom. Oslavy Dňa Zeme a rôzne komunitné aktivity na podporu udržateľnosti sa stávajú novými tradíciami, ktoré prispievajú k ochrane životného prostredia a rozvoju miestnych komunít. Tieto aktivity odrážajú moderný životný štýl, ktorý si cení tradície, no zároveň myslí na budúcnosť.
Spoznávajte tradície bratislavského regiónu všetkými zmyslami. Ochutnajte lokálne špeciality priamo od ich producentov, nadýchnite sa vône práve upečeného skalického trdelníka, premeňte dotykom hlinu na novú kávovú šálku, vypočujte si od remeselníckych majstrov ako sa zvyklosti zachovali až dodnes, alebo sa kochajte pohľadmi, ktoré sú v každom kúte bratislavského regiónu niečím výnimočné.
Nech si vyberiete čokoľvek, v bratislavskom regióne je to len na skok!